USG Prenatalne
   - Opis badania,
Plastyka warg sromowych, LABIOPLASTYKA

 


USG Piersi

   - Opis badania.

Szczepienia HPV
   - Opis szczepienia.

 

Kontakt i lokalizacja
Supra-Med
ul. Olszówka 10A, (Cygański Las)
43-309 Bielsko-Biała
tel/fax: 33 822 77 22                   tel: 33 822 77 77

 

 

Kolposkopia, cytologia, histeroskopia

Kolposkopia
Kolposkopia polega na oglądaniu powierzchni szyjki macicy, dolnej części jej kanału szyjki oraz pochwy i sromu przy pomocy urządzenia optycznego - kolposkopu. Jest to mikroskop, przy użyciu którego można uzyskać przestrzenny w powiększeniu 50 razy Podczas badania ocenia się strukturę nabłonka, jego barwę, układ i przejrzystość oraz rysunek naczyń krwionośnych.
Kolposkopia pozwala w ciągu kilku minut ustalić wstępne rozpoznanie, podjąć odpowiednie decyzje dotyczące terapii i w niektórych przypadkach przystąpić od razu do leczenia, pobrać w sposób celowany tj. dokładnie z miejsc zmienionych chorobowo, wycinki do diagnostyki histopatologicznej. Badanie umożliwia wykrycie przedklinicznych postaci raka szyjki macicy (wyleczalność w tym stadium choroby wynosi 100%)
Przygotowanie do badania kolposkopowego – W okresie przynajmniej trzech dni przed badaniem kobieta nie powinna współżyć, dokonywać irygacji pochwy, zakładać globulek dopochwowych ani poddawać się badaniu ginekologicznemu gdyż może to wpłynąć niekorzystnie na ocenę obrazu kolposkopowego. Badania nie wykonuje się w okresie krwawienia miesiączkowego.
Badanie trwa ok. 10 - 15 min, jest niebolesne.

Cytologia
Celem badania cytologicznego rozmazów z części pochwowej szyjki macicy jest ocena czy złuszczające się komórki są prawidłowe czy patologiczne.

Histeroskopia
Dzięki możliwościom współczesnej technologii możliwe jest obejrzenie macicy „od środka” - można zobaczyć jamę macicy. Właśnie tam, w jamie macicy dochodzi do zagnieżdżenia się ciąży. W jamie macicy znajduje się błona śluzowa nazywana endometrium, dzięki której możliwe są krwawienia miesięczne.
Nieprawidłowości w obrębie jamy macicy prowadzić mogą do niepłodności, nieprawidłowych krwawień z dróg rodnych, oraz zmian rozrostowych.

Można wyróżnić dwa rodzaje histeroskopii:
- histeroskopia diagnostyczna
- histeroskopia operacyjnaHisteroskopia diagnostyczna jest najdokładniejszą metodą pozwalającą na ocenę wnętrza macicy. W trakcie histeroskopii diagnostycznej możliwe jest pobranie wycinków do badania histologicznego.
Histeroskopia jest również metodą, która pozwala na przeprowadzanie operacji w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości w jamie macicy. Histeroskopia operacyjna jest najmniej inwazyjnym postępowaniem w porównaniu do innych metod operacyjnych. Histeroskopia operacyjna pozwala również na najbardziej precyzyjny przebieg operacji. Histeroskopia operacyjna jest więc najbardziej bezpiecznym i najbardziej skutecznym postępowaniem operacyjnym w przypadku zabiegu w obrębie jamy macicy.